„Poznaj grzyby –unikniesz zatrucia”

Pod takim hasłem odbyła się wystawa grzybów w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Hrubieszowie.

Wystawa została przygotowana przy wsparciu Nadleśnictw Mircze i Strzelce. Jej celem było rozpowszechnienie wiedzy na temat bezpiecznego grzybobrania. W trakcie prezentacji omawiano cechy charakterystyczne zarówno grzybów jadalnych, jak i trujących. W programie była również projekcja filmów dotyczących postępowania w przypadku zatrucia grzybami oraz zabezpieczenia się przed kleszczami.

Na wystawę przyszło ponad 120 osób, w tym wielu uczniów z pobliskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańców powiatu hrubieszowskiego. Najmłodsze dzieci, które starannie przygotowały się na wystawę – przebierając się za muchomory i borowiki były szczególnie zachwycone okazałymi muchomorami czerwonymi. Starsze pokolenia zachwycały się borowikami, podgrzybkami i koźlarzami, których w tym roku jest prawdziwy wysyp.

- Pierwszy raz spotykam się z wystawą, na której eksponatami są prawdziwe grzyby – mówi jeden z grzybiarzy przybyły na wystawę. To świetny sposób na pogłębienie wiedzy na temat grzybów, szczególnie, że wiedzę tę przekazują fachowcy - dodaje.

                                                              Fot. M. Białobrzeska-Stańko

W trakcie wystawy pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pracownicy Nadleśnictw chętnie odpowiadali na pytania dotyczące grzybów, prawidłowego ich przechowywania oraz zbioru. Wymienili również swoje przepisy na wyśmienite przetwory z grzybów. 

                                                            Fot. M. Białobrzeska-Stańko