Kornik ostrozębny atakuje

Suche, gorące lato sprzyja rozwojowi kornika ostrozębnego. Wciągu jednego roku owad ten może wyprowadzić 2 generacje. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się larwy, które wygryzają chodniki larwalne. Zwykle kornik ostrozębny atakuje grubsze gałęzie jak również górne partie drzew z cienką korą w drzewostanach starszych klas wieku niekiedy również młodnikach lub drągowinie. Na przełomie sierpnia i września (czasem później) larwy się przepoczwarczają i do akcji wkracza dodatkowo 2 pokolenie.

Jest to groźny szkodnik wtórny, ponieważ jego wczesne zaobserwowanie bywa trudne. Głównie dlatego, że trocinki ubijane zostają w chodnikach, a nie wysypuje na zewnątrz oraz żeruje w górnych partiach koron trudno dostępnych dla wzroku. Zaatakowane sosny możemy rozpoznać po wycieku żywicy lub seledynowej koronie drzew widocznej przy dobrym nasłonecznieniu.

Obecnie są dwa sposoby na ochronę drzewostanów sosnowych przed gradacją kornika ostrozębnego:

- mechaniczna polega na wycinaniu opanowanych drzew oraz wypalaniu gałęzi.

- chemiczna skupia się na zabezpieczaniu ułożonych stosów specjalną siatką, która zawiera w sobie środki chemiczne zabezpieczające drewno.

Środki chemiczne zawarte w siatce są szkodliwe dla skóry, więc apelujemy o nie odkrywanie tak zabezpieczonych stosów. Na każdym stosie zamieszczona jest tabliczka informacyjna.