Kraina dębu szypułkowego

Już 22 lipca Nadleśnictwo Mircze będzie gościem audycji Leśne Radio na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Tematem obecnej audycji będzie znaczenie dębu dla hodowli i użytkowania Nadleśnictwa.

W Polsce występują 3 rodzime gatunki dębu: szypułkowy, bezszypułkowy i omszony. Szeroko rozprzestrzenionym gatunkiem jest dąb czerwony, który jest gatunkiem obcym (pochodzi z południowej Europy).

Nadleśnictwo Mircze to bez wątpienia kraina dębu szypułkowego, bowiem jego udział wg gatunku panującego wynosi aż 60%. Udział rzeczywisty dęba wynosi 41%, co oznacza ponad 4000 ha porośniętych dębem. Gatunek ten osiąga w sprzyjających warunkach do 40 m wysokości i pierśnicę (czyli średnicę mierzoną na wysokości 1,3 m nad ziemią) dochodzącą do 3 m.

Fot. M. Białobrzeska-Stańko

Dęby to gatunki długowieczne. Obecnie za najstarszy dąb w Polsce uznany jest dąb Chrobry rosnący w Borach Dolnośląskich – ma 760 lat. W Nadleśnictwie Mircze najstarszy dąb, który szacunkowo ma 300 lat, rośnie w leśnictwie Terebiń. Osiągnął on imponujące wymiary – obwód pnia 724 cm i 30 m wysokości. Co ciekawe, na jednym z konarów zbudował gniazdo bocian czarny – gatunek pod ścisłą ochroną.

Najstarszy dąb w Nadleśnictwie Mircze fot. M. Białobrzeska-Stańko

Więcej informacji na temat dębów w Nadleśnictwie Mircze można usłyszeć w audycji Leśne Radio na stronie Katolickiego Radia Zamość. Serdecznie zapraszamy.