MOZAIKOWATOŚĆ WYŻYNY ZACHODNIO-WOŁYŃSKIEJ

Żółć rozkwitających rzepaków obok bieli kwitnącej czereśni, gruszy, płonki, w tle soczysta zieleń zbóż i budzących się do życia drzew leśnych dodajmy do tego kilka dodatków w postaci wiosennych kwiatów, krzewów, zwierząt leśnych

W zarządzie Nadleśnictwa Mircze znajdują się 64 kompleksy leśne. Największy kompleks uroczysko Dołhobyczów liczy sobie blisko 1500 hektarów, natomiast najmniejszy w leśnictwie Telatyn - Setniki o powierzchni 7,01 ha. Kompleksy te znajdują się pośród pól uprawianych przez rolników.

Fot. Kołodziejczyk D.

Intensywne kolory majowe tworzą niezapomniane krajobrazy, za którymi tęsknimy przez cały rok. Żółć rzepaków, mniszków lekarskich, biel śliw mirabel oraz soczysta zieleń zbóż traw króluje na łąkach i polach, które chętnie odwiedzają pracowite pszczoły. Natomiast w lesie pośród wyrastających nowych liści uwagę zwraca biel płatków czereśni ptasiej, gruszy pospolitej, tarniny oraz płonki (jabłoń leśna). Dodatkami są zawilce gajowe, rozkwitające w maju konwalie majowe, siódmaczki leśne, ziarnopłony wiosenne, kurdybanki pospolite, czosnki niedźwiedzie oraz borówki brusznica i czernica. W tym przepięknym krajobrazie nie może zabraknąć różnobarwnych motyli, a na niebie szybujących ptaków drapieżnych.

Dostojka malinowiec (Argynnis paphia). Fot. Kołodziejczyk D.

Czas w Las!