Pożar w leśnictwie Tuczapy

W ubiegłym tygodniu w niedzielę ok. godziny 12:00 wybuchł pożar w Uroczysku Czermno-Perespa.

Powstał on na obszarze bagna i rozprzestrzeniał się na sąsiednie wydzielenia. Akcję ratowniczą utrudniał silny i porywisty wiatr, który wzniecał ogień na obszarach uznanych za opanowane i ugaszone.

Dzięki szybkiemu przybyciu Straży Pożarnej oraz sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej spaleniu uległo jedynie 2,63 ha powierzchni leśnej. Ogień pojawił się na terenie porośniętym głownie sosną – gatunkiem skrajnie łatwopalnym, przez co pojawiło się duże zagrożenie dla całego kompleksu leśnego o powierzchni ponad 500 ha.

W akcji gaśniczej wzięło udział 10 wozów straży pożarnej, w tym dwie jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim oraz Ochotnicze Straże Pożarne Nabróż, Łaszczów, Perespa, Werechanie, Rachanie, Huta Dzierążyńska oraz dwie jednostki OSP Tyszowce.

Po zakończeniu akcji gaśniczej na miejscu został uruchomiony całodobowy dyżur przeciwpożarowy prowadzony przez leśników oraz pracowników Zakładu Usług Leśnych. Ostateczne wygaśnięcie pożaru nastąpiło w trzeciej dobie od pojawienia się ognia.

Leśnicy Nadleśnictwa Mircze składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do ugaszenia pożaru, w szczególności Strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pracownikom Zakładu Usług Leśnych. Dzięki ofiarności i dużemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się uniknąć większych strat i uchronić pozostałą część kompleksu leśnego.

Fot. Krzysztof Krupa

Pamiętajmy! Gdy zauważymy pożar lub dym unoszący się nad lasem należy poinformować Straż Pożarną (Tel. 112 lub 998) lub Nadleśnictwo, na teranie którego zlokalizowany jest pożar (Nadleśnictwo Mircze Tel. 84 651 90 02). Lasy to nasze wspólne dobro narodowe, dostępne dla każdego, warto zatem zadbać, aby następne pokolenia również mogły cieszyć się darami lasu.  Należy pamiętać, że las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko