Uwaga na dziki zarażone afrykańskim pomorem świń

Na terenie naszego kraju ASF znany jest od 2014 r.

Obecnie na terenie Polski znanych jest kilkaset przypadków stwierdzenia padłych dzików, które zarażone były wirusem afrykańskiego pomoru świń(ASFV).

Wirus ten atakuje dziki oraz świnie domowe. Jest to nieuleczalna choroba, która w większości przypadków prowadzi do śmierci  zarażonych osobników w okresie do 10 dni od momentu zakażenia. ASF  przenoszony jest  przez bezpośredni kontakt między zwierzętami lub poprzez przedmioty mające kontakt z wirusem.

Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ani innych zwierząt dzikich i gospodarskich. Obecnie nie są znane możliwości leczenia tej choroby, a zapobieganie rozprzestrzenianiu się polega na utylizacji martwych zwierząt i stosowaniu dezynfekcji.

Do tej pory nie zostały stwierdzone osobniki zarażone wirusem ASF na terenie Nadleśnictwa Mircze. Ze względu jednak na występowanie tej choroby w północno-wschodniej części Polski oraz możliwość rozprzestrzeniania się wirusa należy zgłaszać wszystkie przypadki zauważenia w lesie martwych dzików do nadleśnictwa lub do powiatowego lekarza weterynarii. Zgłoszenia należy dokonać pod nr Tel nadleśnictwa 84 651 90 02, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie Tel. 84 696 28 38 lub w Tomaszowie Lubelskim Tel. 84 664 22 01.

Więcej informacji na temat ASF na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.